Warning: Constant WP_DEBUG already defined in /data01/virt127308/domeenid/www.variku.ee/htdocs/wp-config.php on line 92

Warning: Constant WP_DEBUG_LOG already defined in /data01/virt127308/domeenid/www.variku.ee/htdocs/wp-config.php on line 95

Warning: Constant WP_DEBUG_DISPLAY already defined in /data01/virt127308/domeenid/www.variku.ee/htdocs/wp-config.php on line 98

Warning: Constant SCRIPT_DEBUG already defined in /data01/virt127308/domeenid/www.variku.ee/htdocs/wp-config.php on line 102
Milliseid ravimtaimi korjata juunis? – Variku Vaaritamine

Milliseid ravimtaimi korjata juunis?

frauenmantel-g98176eb68_1920

Mai on nagu soojendusbänd Suurele Suvele. Kõik on roheline, kasvab kiiresti, üha rohkem värvikirevust ilmub niidule ja aasale. Millised lõhnad ja aroomid… Usin korilane on nüüd, juunis eriti hoolas, sest juuni ja juuli on taimede tipphooaeg.

Tuletan meelde, milliseid ravimtaimi  võiks korjata juunis. Päris täpseid soovitusi kindlasti siin anda ei saa, tuleb jälgida looduse kulgu, millal on parim korjeaeg, sest olenevalt kevadest võib see nihkuda nädalaid ette või tahapoole.

Loodetavasti oled mais jõudnud juba varuda endale nurmenukuõisi, paiselehte. Kuusekasvud alustavad mais ja neid saab korjata veel juuni alguses.

Kindlasti võiks korjata kortslehte, mis on oma tagasihoidlikkuses siiski väga kaunis taim. Varahommikuti võid lehekaenlast leida sinna kogunenud kastepiisku, mille kohta kunagi usuti, et sellega näo pesemine teeb sind nooremaks. Kortslehel korjatakse kogu ürti või lehti. Kortsleht on eelkõige naiste taim, sest aitab nii ennetada kui leevendada mitmesuguseid nn naistehädasid. Teda soovitatakse kasutada kerge kõhulahtisuse ja liigse emakaverejooksu korral. Välispidiselt sobib põletikuvastaseks kompressiks haavade korral ning allergiliste nahavaevuste leevendamiseks. Kortsleht on leebe taim ning teda võivad kasutada ka rasedad ja imetavad emad.

Kõrvenõgese lehti tuleks koguda õitsemise ajal, maist septembrini.  Kasutatakse kergemate liigesevalude leevendamiseks ning uriinierituse suurendamiseks kergemate urineerimisvaevuste korral. Levinud on nõgesetee joomine nö vere parandamiseks, kuna suure rauasisalduse tõttu aitab ta leevendada rauavaegusaneemiat. Sobib hästi ka peale antibiootikumikuuri tervise tugevdamiseks ja soole mikrofloora taastamiseks. Teed joo kuurina, mitte rohkem kui 4 nädalat järjest.

Kask– jällegi üks hea taim, mis pealegi on kõigile tuttav. Kaselehtede parim korjeaeg on juunis, kui lehed on veel piisavalt noored. Kuid tegelikkuses võib neid korjata ka hiljem, sest  toimeainesisaldus ei muutu ka lehtede vananemisel. Kaselehti soovitatakse kasutada uriinierituse suurendamiseks, nad aitavad kehast vett välja ajada.

Põldosi, mis meenutab väikest käharat kuusekest, on hinnatud taim põiepõletiku korral ja uriinierituse suurendajana. Ehk tema toime on sama nagu kaselehtedel. Kuid kuna põldosi sisaldab räniühendeid, võikski, kui on valida kase ja põldosja vahel, valida hoopis kaselehed. Mugavam koguda ja on ka ohutumad.

Metsast leiab ka mustikalehti, mida võib korjata alates maist kuni septembrini. Mustikalehed on abiks diabeedihaigetele, sest neil on võime vähendada veres suhkrusisaldust.

Kui paiseleht on õitsenud, hakkavad kasvama suured lapergused kerge halli kirmega kaetud lehed. Lehtedest saab teha teed, mida juua köha puhul. Jäta aga meelde, et lehti tuleks kuivatada ühekordse kihina, nö tagurpidi asetatult ja neid ei tohi kuivatamise ajal segada.

Juunis alustavad õitsemist ka raudrohud, kes õnneks näitavad meile oma õisi piisavalt kaua ja nende korjamise aeg on pikem. Raudrohi on põletikuvastase toimega, spasme lõõgastav , söögiisu ja seedimist soodustav. Soovitatakse kasutada ka menstruatsioonivalude korral. Küll ei tohi teda tarvitada rohkem kui paar nädalat järjest, sest soodustab vere hüübimist ehk võib tekitada trombe.

Aiast leiad, kui oled varem selle eest hoolitsenud, melissi, teekummelit ja saialille.

Melissi lehti korja kindlasti enne õitsemist ja enne  keskpäeva, sest siis on eeterlike õlide sisaldus kõige kõrgem. Tarvita meliss ära poole aasta jooksul, sest needsamad eeterlikud õlid, mida sa parimal korjeajal korjates kokku kogusid, ei ole väga püsivad ning kevadeks on nad juba haihtunud. Meliss on üks stressitee koostisosadest, sest ta on rahustav ning aitab ka uinumisraskuste puhul. Samuti on ta lihtsalt väga hea joogiteeks.

Teekummeli õisi saad samuti koguda terve suve jooksul, vastavalt õitsemisele. Teekummel on enimkasutatav ravimtaim, mida antakse maitsta juba beebidele. Kummel on toimelt põletikuvastane ning aitab leevendada kõhuhädasid ja –gaase. Samuti on ta nõrgalt rahustav ja higile ajav. Kui teekummelit kodus aias sel aastal ei kasva, võid koguda ka lõhnava kummeli õisikuid, sest nende taimede toime on sarnane.

Saialille saab koguda samuti suvi läbi. Saialille kasutatakse tihti nahahoolduses ja –ravis salvide koostises. Samuti suurendab saialill sapieritust  ning ergutab seedetegevust.

Tuletasin meelde, milliseid enamkasutatavaid ja tuntumaid taimi võiksid sa korjata. Tegelikult on meie loodus sel ajal palju rikkam ning metsast ja aasalt leiad vajadusel veel rohkem, veel spetsiifilisemaid taimi, mis võiksid just sulle meeldida ja sobida. Ole avatud, uuri ja pane tähele, mis kasvab seal kus sa liigud ja kas tema on just see taim, mis võiks sulle abi ja kasu tuua